Aktualności

20.11.2013

Prace pod Magdą wznowione

 

- To były fundamenty domów zbudowanych w XIX w. – powiedział Wojciech Szygendowski o resztkach murów odkrytych przed miesiącem pod remontowanym placem przed DH Magda.
Briefing z udziałem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz z-cy dyr. ZDiT Katarzyny Mikołajec zorganizowaliśmy dziś rano. Pretekstem było zakończenie prac przez ekipę archeologiczną, która szczegółowo zbadała i opisała znalezisko. Okazało się, że pod placem odkryto fragmenty fundamentów niewielkich domów, które wybudowano w tym miejscu jeszcze w XIX wieku.
– Nie jest to sensacja archeologiczna na wielką skalę, wiedzieliśmy, że takie pozostałości muszą w tym miejscu być. Sam pamiętam jeszcze te domy, zniknęły bodaj w późnych latach 60., kiedy rozpoczęto budowę Magdy – mówił Wojciech Szygendowski. Po formalnym zakończeniu dokumentowania niewielkie fragmenty wykopalisk będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym.
Prace przy układaniu nowej, granitowej kostki na placu przed DH Magda już zostały wznowione, termin zakończenia to styczeń 2014 r.
Niżej zdjęcia dwóch budynków, które dawniej stały na placu przed DH Magda. Autorem fotografii jest anonimowy Polak, zrobił je w początkach lat 40 XX w. Dziś stanowią własność archiwum WKZ.


Galeria foto

informacje wprowadził(a): (20.11.2013) | Ilość odsłon: 4089 | rejestr zmian