Aktualności

10.03.2014

ZDiT realizuje zadania z BO

Rozpoczynamy cykl prezentacji zadań z Budżetu Obywatelskiego 2014, których realizacja należy do Zarządu Dróg i Transportu.
Tych zadań jest 26. Dziś pierwsze z nich – remont ul. Liściastej na kilometrowym odcinku od al. Włókniarzy do ul. Zgierskiej. Pracami zostanie objęte 8 tys. m kw. nawierzchni asfaltowej, 2,1 km krawężników oraz odtworzenie oznakowania poziomego. Przewidziano również remont chodników (500 m2) oraz utwardzenie zatoczek parkingowe (320 m2).
Roboty planujemy rozpocząć na przełomie II i III kwartału, prawdopodobnie w okresie wakacyjnym, by zminimalizować utrudnienia w ruchu. Wartość zadania – 1,1 mln zł.


Woonerf na 6 Sierpnia

Przedstawiamy drugie zadanie z budżetu obywatelskiego, którego realizacja będzie należała do ZDiT. To woonerf na ul. 6 Sierpnia.
Słowo woonerf pochodzi z języka holenderskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza "ulicę do mieszkania". Polskim określeniem jest „podwórzec”. Termin dotyczy takiego sposobu projektowania ulicy, by przy zachowaniu jej wszystkich kluczowych funkcji stworzyć przestrzeń o wysokim poziomie bezpieczeństwa, walorach estetycznych, a przede wszystkim - miejsca gdzie przyjemnie można spędzić czas. Można powiedzieć, że woonerf jest jednocześnie ulicą, deptakiem, parkingiem i miejscem spotkań mieszkańców.
I właśnie taki woonerf ma powstać na ul. 6 Sierpnia - między al. Kościuszki a ul. Piotrkowską. Zadecydowali o tym łodzianie w głosowaniu nad budżetem obywatelskim, oddając na ten projekt 899 głosów (II miejsce w Śródmieściu). Plany są takie, by ukończyć woonerf razem z oddaniem do użytku przebudowanej ul. Piotrkowskiej – do 30 czerwca 2014 r.Wartość inwestycji to 1,4 mln zł.

 


Kładka na Srebrzyńskiej


Kolejnym zadaniem, które ZDiT zrealizuje w ramach budżetu obywatelskiego, jest remont kładki nad torami kolejowymi na wysokości ul. Srebrzyńskiej.
Za 300 tys. zł wzmocnimy konstrukcję kładki, zamontujemy nowe schody, wymienimy nawierzchnię. Całość pomalujemy. Prace powinny się rozpocząć jeszcze przed wakacjami.

 


Próg na Waryńskiego

 

W cyklu – przedstawiamy zadania, które ZDiT zrealizuje w ramach budżetu obywatelskiego – dziś o progu zwalniającym na ul. Waryńskiego.

To jedna z najtańszych realizacji BO – jej ostateczny koszt powinien się zamknąć w kwocie do 5 tys. zł. Jest to również zadanie, które wygrało dzięki jednej z najmniejszych liczb głosów – za tym projektem były 32 osoby.

Próg, a właściwie ciąg tzw. pinezek zwalniających, zostanie zamontowany jeszcze przed wakacjami, na wysokości przerwy między blokami pod adresem Waryńskiego 7 i 9.

 

 


Parking dla rowerów na Wapiennej

 

Parking dla rowerów przy bloku nr 108 na ul. Wapiennej 49/51 – to kolejne zadanie z budżetu obywatelskiego, które wykona ZDiT. Za tą niewielką (koszt ok. 7 tys. zł) inwestycją głosowały 154 osoby.
Do wakacji między wejściami do obu klatek bloku utworzymy chodnik, zamontujemy stojaki rowerowe, posadzimy krzewy i posiejemy trawę (patrz szkic w załączniku).

 

 


Separatory na Strzeleckiej

 

Kolejne zadanie w ramach budżetu obywatelskiego, jakie wykona ZDiT - to zakup i montaż separatorów oraz stojaków rowerowych w okolicy SP nr 162 na Górnej.
W ramach tego zadania wzdłuż ul. Strzeleckiej na odcinku od ul. Wdzięcznej do ul. Socjalnej po obu stronach na długości ok. 200 m zostaną ustawione słupki uniemożliwiające wjazd samochodów na trawnik poza wyznaczonymi miejscami parkingowymi.
Dodatkowo przed SP nr 162 (a także przed pobliskim gimnazjum nr 43) zamontujemy trzynaście stojaków na rowery.
Wartość zadania – ok. 40 tys. zł, realizacja ma się zakończyć latem.


- Budżet Obywatelski
informacje wprowadził(a): (10.03.2014) | Ilość odsłon: 9354 | rejestr zmian