Aktualności

01.12.2015

OSSR działa

Obszarowy System Sterowania Ruchem jest uruchomiony:
- działa monitoring na skrzyżowaniach;
- można już sterować sygnalizacją świetlną;
- operatorzy kontroluje pracę na wielu skrzyżowaniach wpiętych do systemu;
- ustawiany jest priorytet przejazdu dla komunikacji miejskiej;
- wyświetlane są komunikaty na tablicach elektronicznych dla kierowców;
- działa większość tablic informacji pasażerskiej na przystankach;
- uruchomione zostało centrum sterowania ruchem (na zdjęciach).
Trwa optymalizacja pracy systemu, która jest zadaniem czasochłonnym i żmudnym. Trwają także odbiory poszczególnych elementów systemu. Mamy wiele uwag do wykonawcy, które są na bieżąco zgłaszane. Wiele z nich wykonawca zobowiązał się poprawić do przyszłego tygodnia. Dotyczą one np. tablic na przystankach – nie wszystkie działają poprawnie. Czekamy także na opinie od mieszkańców, kierowców, policji i innych służb, pracowników MPK.
Wykonawca wspólnie z pracownikami ZDiT pracują nad optymalizacją systemu. Priorytetem w tych pracach jest poprawa sytuacji na takich skrzyżowaniach jak: Bandurskiego/Włókniarzy, Włókniarzy/Legionów, Narutowicza/Kopcińskiego.
Uruchomiony system jest największym w Polsce. Porównywalne projekty zdecydowanie poprawiły komunikację miejską i prywatną w wielu Europejskich miastach, np. Wiedeń
Co da nam system?
- niemal 80 skrzyżowań jest objętych monitoringiem.
- 240 skrzyżowań (niemal wszystkie w Łodzi) pracować będzie bardziej wydajnie poprawiając płynność ruchu różnych użytkowników. Skrzyżowania wyposażone są w nowe sygnalizatory, pętle indukcyjne, detektory, czujniki. Światłowodem połączone są z centrum sterowania.
- Komunikacja miejska kursować będzie z pierwszeństwem co pozwoli wyeliminować opóźnienia.
- System informacji pasażerskiej na blisko 140 przystankach wyświetlać będzie informacje o godzinach kursowania pojazdów MPK.
- 9 tablic zmiennej treści pozwala informować kierowców np. o utrudnieniach na drogach.
- 120 kamer odczytujących tablice rejestracyjne pozwala wyliczać czas przejazdu między skrzyżowaniami, a dane trafiające do systemu pozwalają na jego optymalizację.
- Uruchomiono nowoczesne centrum sterowania ruchem na drogach.

informacje wprowadził(a): (01.12.2015) | Ilość odsłon: 2079 | rejestr zmian