Aktualności

14.09.2016

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2016

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej która powstała
w 2002 roku, a odbywa się regularnie co roku w dniach 16 - 22 września. Celem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest zachęcanie mieszkańców miast do korzystania z różnych środków transportu, w zależności od potrzeb wybieranie najkorzystniejszego połączenia – dla siebie, miasta, powietrza i innych ludzi.

Aby promować tego typu rozwiązania wspólnie z MPK-Łódź, oraz Fundacją Fenomen przygotowujemy wydarzenia i atrakcje mające na celu zachęcenie łodzian do podróżowania po mieście na przykład komunikacją miejską, lub rowerem. Ekologiczne i zbiorowe środki transportu pozytywnie wpływają na środowisko i budują świadomość zrównoważonego transportu w mieście.

 


W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE 


16.09. (piątek)

 •             DARMOWY ŁÓDZKI ROWER PUBLICZNY
 •             ZAWODY MOTORNICZEGO
 •             TRInO – czyli Turystyczno – Rekreacyjna Impreza na Orientację.
 •             ROWEROWA GRA MIEJSKA

17.09. (sobota)

 •             10-LECIE MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK – ŁÓDŹ
 •             KONKURS WIEDZY O KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

18.09. (niedziela)

 •             DZIEŃ OTWARTY ZAJEZDNI MUZEALNEJ BRUS
 •             DZIEŃ OTWARTY ZAJEZDNI LIMANOWSKIEGO
 •             ZAKOŃCZENIE SEZONU TRAMWAJOWEJ LINII TURYSTYCZNEJ

19.09. (poniedziałek)

 • PIESZO, ROWEREM lub KOMUNIKACJĄ MIEJSCKĄ do PRACY, SZKOŁY, na ZAJĘCIA
 • ZRÓWNOWAZONY TRANSPORT TO SILNA GOSPODARKA - akcja promująca wykorzystanie zrównoważonego transportu do codziennych celów mających wpływ na gospodarkę i życie w mieście

20.09. (wtorek)

 •             DZIEŃ KONTROLERA
 •             PARK(ING) DAY    

21.09. (środa)

 •             AKADEMIA KULTURALNEGO PASAŻERA

22.09. (czwartek)

 •             CENTRUM STEROWANIA RUCHEM
 •             ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
 •             ODBIÓR ORAZ WYMIANA PUZZLI 

HARMONOGRAM

 

16.09. (piątek)

 

 

DARMOWY ŁÓDZKI ROWER PUBLICZNY – każdy zarejestrowany użytkownik może tego dnia korzystać z ŁRP bez żadnych opłat.

 

ZAWODY MOTORNICZEGO – Motorniczowie z całego kraju staną w szranki w ogólnopolskim konkursie na najlepszego kierowcę. Zawody odbywają się co dwa lata. W ostatnim konkursie nasi motorniczowie zajęli drugie miejsce, dlatego w tym roku zawody sa organizowane na łódzkiej zajezdni. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.

 

TRInO – czyli Turystyczno – Rekreacyjna Impreza na Orientację. Mazowiecki Klub Imprez na Orientację zachęca do aktywnego poznawania własnego miasta i okolic. Wśród przygotowanych tras są takie, które dotyczą naszego centrum. Od piątku do poniedziałkowego wieczoru czekamy pod mailem rowery@zdit.uml.lodz.pl na odpowiedzi do trasy 1E16 oraz 2E16, których zaktualizowane wersje pojawią się w piątek na stronie tego wydarzenia*.  Każda odpowiedź powinna dodatkowo zawierać numer trasy oraz imiona i nazwiska osób, które ją pokonały. Każdy uczestnik, który udzieli w jednej z tras 90% poprawnych odpowiedzi może podczas ParkingDay odebrać pieszy puzzel.

 

ROWEROWA GRA MIEJSKA – Na podobnych zasadach jak TRInO, pojawi się na wydarzeniu gra, podczas której należy odwiedzić kilka łódzkich miejsc, by poznać okolicę, na tyle daleką, by chcieć wsiąść na rower i na tyle bliską by nie kusiło użycie auta, a jednocześnie dobrze się bawić. Zachęcamy do aktywnego spędzenia weekendu i odszukania łódzkich detali. Na odpowiedzi wraz z podaniem imienia i nazwiska osób startujących, czekamy od piątku do poniedziałkowego wieczoru pod mailem rowery@zdit.uml.lodz.pl. Osoby, które udzielą 90% poprawnych odpowiedzi będą mogły odebrać rowerowy puzzel podczas czwartkowego Park(ing) day.

 

* Więcej tras i regionów można znaleźć na stronie: http://trino.pttk.pl/ , do korzystania z której zachęcamy za każdym razem, gdy wybywają państwo w nowe miejsce, by przyjemniej i ciekawiej poznać nową okolicę. Jednocześnie chcemy też poinformować, że wysyłając do nas (rowery@zdit.uml.lodz.pl ) odpowiedzi na dwie wspomniane wyżej trasy możemy za państwa zgodą przesłać wyniki do organizatorów, tym samym wpisując państwa do tabeli: http://trino.pttk.pl/81-uczestnicy/179-lodzkie-listy-uczestnikow .

 

 

17.09. (sobota)

 

10-LECIE MUZEUM KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ MPK – ŁÓDŹ – jednym z wydarzeń będzie coroczna „Giełda biletów i pamiątek komunikacji miejskiej”. Otwarta zostanie również wystawa „Komunikacja miejska w latach 90”. Każdy zwiedzający na hasło „biorę udział w ETZT” otrzyma puzzel związany z komunikacją miejską. Wystarczy zgłosić się do pracownika muzeum. Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź mieści się przy
ul. Wierzbowej 51A. Godziny otwarcia giełdy: 8.00 - 14.00

 

KONKURS WIEDZY O KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ – O godzinie 9:00 w świetlicy MPK-Łódź odbędzie się konkurs wiedzy o komunikacji miejskiej. Ogłoszenie laureatów odbędzie się o godz. 12:00.

 

 


18.09. (niedziela)

 

DZIEŃ OTWARTY ZAJEZDNI LIMANOWSKIEGO – jak wygląda praca zaplecza technicznego i skąd wyjeżdżają na ulice naszego miasta autobusy będzie można zobaczyć o godz. 10:00 i 11:30 na zajezdni przy ul. Limanowskiego 147/149.


DZIEŃ OTWARTY ZAJEZDNI MUZEALNEJ BRUS – serdecznie zapraszamy do obejrzenia zabytkowych tramwajów, które niegdyś woziły mieszkańców naszego miasta. Zgromadzony tabor i eksponaty przybliżą historię łódzkiej komunikacji miejskiej.
Każdy zwiedzający, może otrzymać w punkcie informacyjnym przy wystawie kasowników puzzel związany z komunikacją miejską.

 

Dodatkowo, pomiędzy zajezdnią Limanowskiego, a zajezdnią Brus będzie kursował zabytkowy autobus marki Ikarus. Przejazd jest bezpłatny. Kursy odbędą się po każdej turze zwiedzania zajezdni Limanowskiego.

 
ZAKOŃCZENIE SEZONU TRAMWAJOWEJ LINII TURYSTYCZNEJ – ostatni w tym sezonie dzień kursowania zabytkowego tramwaju z lat 60 to najlepsza okazja, aby wybrać się w sentymentalna podróż jedną z najbardziej malowniczych tras tramwajowych w Polsce i zobaczyć jak niegdyś podróżowano łódzkimi tramwajami.Puzzle można odebrać u konduktora po zakupieniu biletu, lub okazaniu ważnego biletu na przejazd.

 

 


19.09. (poniedziałek)

 

PIESZO, ROWEREM lub KOMUNIKACJĄ MIEJSCKĄ do PRACY, SZKOŁY, na ZAJĘCIA – zachęcamy mieszkańców Łodzi, by wybrali alternatywny do samochodu bądź inny niż dotychczas sposób przemieszczania się po mieście, poszukali na swej codziennej drodze miejsca, które ich urzeka bądź dobrze się kojarzy, sfotografowali siebie na tle tego miejsca, tak by było jasne jaki środek komunikacji wybrali, a zdjęcie umieścili na stronie wydarzenia z hasłem #ETZT2016Łódź . Na zdjęcia czekamy od poniedziałku do końca środy. We wtorek podczas Park(ing) Day będzie można odebrać odpowiedni do środka transportu puzzel.Taka możliwość będzie również w czwartek 22 września w siedzibie Zarządu Dróg i Transportu przy ul. Piotrkowskiej 173 w pokoju 304, w godz. 8-18.


ZRÓWNOWAŻONY TRANSPORT TO SILNA GOSPODARKA - Podczas zakupów w oznaczonych sklepach przy ul. Piotrkowskiej i sąsiednich ulicach możemy otrzymać okolicznościową ekoligiczną torbę na zakupy. Klienci którzy 19 września (poniedziałek) dokonają zakupów (nie dotyczy alkoholu i wyrobów tytoniowych), a następnie wraz z paragonem przyjdą w godz. 15-18 na stoisko usytuowane przy ul. Andrzeja Struga 2 (parklet) otrzymają specjalne torby.

 

 

20.09. (wtorek)

 

DZIEŃ KONTROLERA – W tramwajach i autobusach pojawią się kontrolerzy, którzy oprócz sprawdzenia biletów, będą mieli dla pasażerów drobny upominek. Dzień kontrolera ma pokazać na czym polega praca kontrolera i zachęcić pasażerów do kasowania biletów. Razem tworzymy komunikację w  naszym mieście.

 

PARK(ING) DAY – przestrzeń przeznaczoną na co dzień dla samochodów przeznaczamy dla pieszych, aby pokazać alternatywne wykorzystanie przestrzeni publicznej, która może stać się przyjazna dla mieszkańców. W godzinach 12 – 19, na parkingu przy Piłsudskiego 12 pojawią się atrakcje i wydarzenia promujące zrównoważony transport.
Wśród nich:
- znakowanie rowerów przez Straż Miejską,

 

- miasteczko ruchu drogowego,

 

- możliwość odebrania puzzli za wykonanie zadań.

 

Biorąc udział w wydarzeniu można będzie również otrzymać samochodowy puzzel.

 

 

21.09. (środa)

 

AKADEMIA KULTURALNEGO PASAŻERA – „czym skorupka za młodu nasiąknie….” podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zostanie zainaugurowany kolejny sezon  Akademii Kulturalnego Pasażera, w której najmłodsi pasażerowie poznają zasady podróżowania tramwajem czy autobusem, oraz przez zabawę uczą się jak powinno się zachowywać podróżując z innymi pasażerami. W akademii mogą wziąć udział grupy uczniów. Zapisy przyjmowane są w Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź.

 

 


22.09. (czwartek) 


CENTRUM STEROWANIA RUCHEM
tego dnia będzie możliwość odwiedzenia centrum które czuwa nad systemem sterownia ruchem w Łodzi i zobaczyć jak wygląda praca operatorów systemu. Wystarczy wysłać zgłosznie na adres t.andrzejewski@zdit.uml.lodz.pl. Zwiedzanie odbędzie się o godz. 10, 11 i 12.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ SAMOCHODU – każda osoba posiadająca dowód rejestracyjny swojego samochodu może tego dnia podróżować bez opłat komunikacją miejską. Dodatkowo może zabrać ze sobą tylu pasażerów na ile zarejestrowane jest jej auto.

 

ODBIÓR ORAZ WYMIANA PUZZLI - w czwartek 22 września w siedzibie Zarządu Dróg i Transportu przy ul. Piotrkowskiej 173 w pokoju 304, w godz. 8-18, będzie możliwość odbioru puzzli za wykonane zdjęcia podczas drogi do pracy, czy szkoły. Tego dnia można również wymienić zebrane puzzle na nagrodę – ekologiczną torbę z okolicznościowym nadrukiem. Liczba nagród jest ograniczona, jednak każda osoba, która zbierze wszystkie cztery puzzle, i zgłosi się do nas, weźmie udział w losowaniu nagrody głównej – wycieczki na niedostępne jeszcze mieszkańcom tereny Nowego Centrum Łodzi.


Organizatorzy:

Zarząd Dróg i Transportu

Zarząd Inwestycji Miejskich

MPK - Łódź Sp. z o. o.

Klub Miłośników Starych Tramwajów

Fundacja Normalne Miasto Fenomen

Rowerowa Strona Łodzi


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!Materiał informujący o Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu

 

 

 

informacje wprowadził(a): (14.09.2016) | Ilość odsłon: 2247 | rejestr zmian