Aktualności

09.12.2016

Dworzec Łódź-Fabryczna Węzeł pierwsza klasa

Nowy dworzec Łódź-Fabryczna to nowoczesny węzeł mulit modalny, który łączy podróże koleją
i autobusami dalekobieżnymi, komunikację miejską i samochody, a przestrzeń wokół niego przeznaczona jest dla pieszych i rowerzystów. Przygotowane zostało wiele nowych rozwiązań dla pasażerów. Warto przed pierwszym odjazdem zapoznać się z tym co oferuje nam nowa Łódź-Fabryczna.

 

Piesi

 

Cała przestrzeń dworca od strony ul. Kilińskiego jest oddana pieszym. Wszelkie elementy pieszej infrastruktury wyposażono również w udogodnienia dla osób niewidomych i z trudnością w poruszaniu się. Na dworcu znajdziemy windy, ruchome schody, płytki wskaźnikowe, a na przystankach również tablice informacji pasażerskiej wyposażone w przyciski do głosowej zapowiedzi odjazdów. Przy południowej pierzei dworca natomiast powstały kładki, które połączą przestrzeń dworca z terenami EC-1. Natomiast plac przed zachodnim wejściem do budynku dworca od strony ul. Kilińskiego będzie służył jako główne dojście do części kolejowej. Nachylone pod kątem zejście pozwoli na łatwe dojście na dworzec nawet z bagażami. Dworzec to jedyne kilka minut drogi od ul. Piotrkowskiej.

 

Rowery

 

Dla rowerzystów czekają nowe drogi rowerowe na ul. Nowotargowej, Nowowęglowej, oraz Tramwajowej i Węglowej. Dojedziemy nimi do budynków dworca przy których to powstała ogólnodostępna przestrzeń bez samochodów oddana właśnie pieszym i rowerzystom, aby nie kanalizować ruchu i pozwolić na swobodny dojazd w wybranym kierunku. Jadąc ulicą Węglową możemy skorzystać również z zjazdu dla rowerów prowadzącego do niższych poziomów. Przy wejściach do dworca, oraz na poszczególnych ulicach zamontowano kilkadziesiąt stojaków dla rowerów. Teren bez barier architektonicznych pozwala na dogodny dojazd do dworca.

 

Komunikacja miejska


Dla pasażerów tramwajów i autobusów czeka od strony ul. Kilińskiego węzeł przesiadkowy zlokalizowany blisko wejścia do dworca. Przy północnej części dworca biegnie nowa trasa tramwajowa, która skomunikuje tereny Nowego Centrum Łodzi. Tramwaje do dworca dojeżdżać będą zarówno ul. Narutowicza, jak również nowymi odcinkami linii tramwajowych na ul. Tramwajowej i Nowoskładowej.

 

Autobusy które obecnie kończyły trasę na placu Dąbrowskiego dowiozą pasażerów do nowego dworca Łódź-Fabryczna i zakończą bieg na strefie przystanków zlokalizowanej na ul. Nowoskładowej. Ruchomymi schodami, lub windą dostajemy się wprost z hali dworca do przystanków autobusowych. Linie kursujące do dworca to nie tylko autobusy kursujące po terenie miasta, ale również linie podmiejskie łączące sąsiednie miejscowości.


Samochody


Dla kierowców przygotowane zostały nowe drogi dojazdowe doprowadzajcie do podziemnych parkingów, oraz strefy Kiss & Ride. Dojazd do dworca zapewniają ulice Nowotargowa i Nowowęglowa. Na każdej z nich znajdują się zjazdy, którymi wjeżdżamy na ulice pod ul. Nowoatargową, gdzie ronda rozprowadzą kierowców do parkingów. Na trzech poziomach parkingów czeka 960 miejsc. Przed wschodnim wejściem do dworca powstała strefa Kiss & Ride, która pozwala na podwiezienie pasażera pod samo wejście. Parkowanie jest tam możliwe do 3 minut. W tej przestrzeni znajdziemy również postoje taxi.


Poniżej znajdą Państwo grafiki dla każdego rodzaju transportu, aby wybrać dla siebie najbardziej wygodny rodzaj dojazdu do dworca. Nowa Łódź-Fabryczna to jeden z najnowocześniejszych dworców w Europie który właśnie otwiera się na podróżnych.

 


- Tramwaje
- Autobusy
- Samochody - ulice dojazdowe
- Samochody - węzeł drogowy
- Rowery
- Nowe Centrum Łodzi
informacje wprowadził(a): (09.12.2016) | Ilość odsłon: 4677 | rejestr zmian